Przejdź do treści

Ustawienia dostępności

Rozmiar czcionki
Wysoki kontrast
Animacje
Kolory

Tryb ciemny włączony na podstawie ustawień systemowych.
Przejdź do , żeby zmienić ustawienia.

Godło Polski: orzeł w złotej koronie, ze złotymi szponami i dziobem, zwrócony w prawo logo-sygnet Politechniki Morskiej w Szczecinie - głowa gryfa, elementy kotwicy i sygnatura PM
Logo Wydzialu
Wydział Mechatroniki i Elektrotechniki Politechniki Morskiej w Szczecinie

Unia Europejska

Koło Naukowe Elektroautomatyki realizujące "Projekt oraz budowę prototypu zdalnie sterowanej jednostki bezzałogowej USV STORM" otrzymało kadłub poduszkowca

Projekt studencki

Studenckie koło naukowe KNEA realizuje w ramach programu pod nazwą "Studenckie koła naukowe tworzą innowacje" przedsięwzięcie pod nazwą  "Projekt oraz budowa prototypu zdalnie sterowanej jednostki bezzałogowej USV STORM".

Przedmiotem finansowania jest innowacyjny projekt oraz budowa prototypu zdalnie sterowanej jednostki bezzałogowej USV STORM, której zadaniem będzie ułatwienie pracy Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa.
Celem projektu jest skonstruowanie funkcjonalnego prototypu zdalnie sterowanego pojazdu bezzałogowego (ang. USV - unmanned surface vehicle) przeznaczonego do wspomagania akcji poszukiwawczo-ratowniczych prowadzonych na morzu oraz na obszarach wód śródlądowych.

Bezzałogowa jednostka ratownicza

Pojazd tego typu byłyby wysoce funkcjonalny, gdyż poszukiwanie osób zaginionych z podejrzeniem utonięcia, jest jednym z najbardziej skomplikowanych zadań realizowanych przez ratowników. Ze względu na charakterystykę środowiska oraz warunki atmosferyczne, w jakich jest ono prowadzone, działanie to często bywa bardzo niebezpieczne i zagraża życiu ratowników je wykonujących. Na terytorium Polski, w pobliżu zbiorników wodnych, występuje wiele terenów trudno dostępnych dla ratownika. Możemy do nich zaliczyć m.in. bagna, gęsto zarośnięte jeziora i rzeki.

Stworzona, w ramach projektu, bezzałogowa jednostka ratownicza wyposażona będzie w sonar, umożliwiający wykrycie ciała znajdującego się pod wodą, oraz zestaw kamer:
- kolorową wysokiej rozdzielczości,
- podczerwieni (nocna),
- termowizyjną,
przeznaczonych do prowadzenia prac poszukiwawczych na powierzchni. W celu ułatwienia manewrów w miejscach trudno dostępnych, na których nie sprawdzają się jednostki z napędem śrubowym planowane jest skonstruowanie jednostki jako poduszkowca.
Otrzymany kadłub poduszkowca będzie w dalszym etapie wyposażany przez członków Koła Naukowego i testowany.

Przeglądarka Internet Explorer nie jest wspierana

Zalecamy użycie innej przeglądarki, aby poprawnie wyświetlić stronę